021-66153009تلفن ایلیاشیل     info@iliyashil.com ایمیل شرکت ایلیاشیل   

در این نوشته، به طور تخصصی لوله های پی وی سی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همه چیز اعم از تاریخچه ی ساخت آن ها، انواع لوله ها و اتصالاتی که از جنس پی وی سی هستند، خرید و فروش PVC، قیمت و البته دلایل محبوبیت این لوله ها، زیر تیغ نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. در نتیجه، اگر به هر شکلی دست اندرکار صنعتی مرتبط با امور تاسیساتی و ساختمانی هستید، این نوشته را از دست ندهید.

پی وی سی چیست و چرا لوله پی وی سی محبوب است؟

از روزگاری که لوله های آهنی، فلزی و سیمانی وظیفه ی آب رسانی را به عهده داشته اند، خیلی دور نشده ایم. هنوز در کوچه و بازار هر شهری، مشاهده می کنیم که متریالی به جز PVC عهده دار آب رسانی شده است. اما آن چه مهم به نظر می رسد، فراگیری و مقبولیت روز افزون لوله های پی وی سی است. به گونه ای که برای هر کارفرمایی، جای تردیدی وجود ندارد که با کیفیت ترین انتخاب ممکن، لوله ای است از جنس پی وی سی.

پی وی سی نوعی پلاستیک است و زیرشاخه ی Thermoplastic ها محسوب می شود. در واقع، یک لوله ی PVC را می توان هم خانواده ی polystyrene PS و polypropylene PP ها دانست. ویژگی برجسته ی لوله های پی وی سی انعطاف و استحکام توامان است. اگر بخواهیم تشبیه کنیم، لوله های پی وی سی شبیه شاخه های تر درخت عمل می کنند، نه می شکنند و نه گسیخته می شوند، بلکه تا حد ممکن، فشارهای سازه ای را مستهلک می سازند. از منظر ساختاری، پی وی سی در حدود پنجاه درصد کربن دارد و از آن جا که کشور ما نفت خیز است، تولید این لوله ها به شکل بومی، رونق فراوان گرفته.

محبوبیت لوله های پی وی سی ریشه در همین دوام و قوام بالای آن ها دارد. طبق یک مطالعه ی پژوهشی که در Utah State University انجام گرفته، میانگین عمر لوله های پی وی سی در سازه ها تا صد سال تخمین زده شده. این در حالی است که خرابی آن ها در میان سایر لوله ها - که جنس های فلزی (از جمله آهن)، سیمانی، بتنی و غیره دارند – کم ترین میزان را به خود اختصاص داده است.

طول عمر لوله پی وی سی pvc حالا که تا حدودی با لوله های پی وی سی و پیشینه ی آنها آشنا شدیم، کمی دقیق تر، نقش آن ها را در ساختمان، تاسیسات و کاربردهایی که دارند بررسی خواهیم کرد.

انواع لوله و اتصالات پی وی سی

جالب است بدانید از سیستم های انتقال آب گرفته تا سامانه های گرمایشی و سرمایشی، همه از لوله و اتصالات پی وی سی سود می برند. این مطلب به خاطر ایمنی بالا، دوام، قیمت اقتصادی، بازیافت پذیری و سازگاری با محیط زیست حادث شده است.

لوله ها و اتصالات پی وی سی انواع مختلفی دارند و می توان آن ها را از مناظری مختلف بررسی کرد و دست به طبقه بندی آن ها زد. به عنوان مثال، مدل طراحی، سایز، محل استفاده و غیره. حال، ما همینکار را انجام می دهیم و بر مبنای آن چه در بازار ایران مرسوم است، طبقه بندی های مختلفی را معرفی می کنیم؛

لوله و اتصالات پی وی سی بر اساس طراحی عبارتند از؛

 • پی وی سی مدل پوش فیت
 • پی وی سی مدل پیچی
 • پی وی سی مدل رزوه ای
 • پی وی مدل چسبی
 • پی وی سی مدل جوشی

انواع لوله و اتصالات پی وی سی بر اساس محل استفاده؛

 • لوله پی وی سی در سازه های ساختمانی (لوله کشی آب)
 • لوله پی وی سی در ساختار فاضلاب
 • لوله پی وی سی در تاسیسات زه کشی

لوله پی وی سی حتی می تواند به عنوان عایق برق مورد استفاده قرار گیرد. یعنی سیم ها از درون لوله های پی وی سی عبور می کنند و از گزند عوامل مخرب محیطی در امان می مانند.

لوله و اتصالات پی وی سی بر اساس ساختار داخلی؛

لوله ام پی وی سی (MPVC)؛ این لوله ها زیرشاخه ای از پی وی سی های عادی هستند که از نظر سختی و چقرمگی تقویت شده اند. در نتیجه، در جایی که فشار سیال بالاست انتخاب مناسبی به شمار می آیند.

لوله یو پی وی سی (UPVC)؛ به این مدل در بازار ایران لوله پولیکا می گویند. زیرا اولین برندی که یو پی وی سی را در ایران معرفی کرد، پولیکا (Polica) بود. باری؛ از آن جا که در این زیرشاخه ی پی وی سی هیچ نرم کننده ای استفاده نمی شود، ساختار مستحکم آن بیشتر مناسب کارهایی است که با فاضلاب و حجم انبوه سیال درگیر است.

لوله او پی وی سی (OPVC)؛ به دلیل تدابیری که در روند ساخت این مدل اندیشیده می شود، ساختاری تا سی درصد سبک تر نسبت به مدل های معمولی دارد. همچنین، خراشیدگی و ضربات متمرکز، نمی توانند به داخل آن رخنه کنند و لوله را دچار رخنه سازند.

لوله سی پی وی سی (CPVC)؛ این یکی مخصوص سیالاتی است که دمای بالایی دارند. در واقع اگر قرار باشد ساختاری گرمایشی تدارک دیده شود، بهترین گزینه انتخابی لوله سی پی وسی خواهد بود.

خرید اینترنتی لوله پی وی سی

انواع لوله پی وی سی بر اساس اندازه و وزن

هر شاخه لوله ی پی وی سی بسته به اینکه برای چه کاری درنظر گرفته می شود می تواند ابعاد مختلفی در قطر و طول داشته باشد. طول این لوله ها معمولا از یک تا شش متر متغیر است و درباره ی عرض طبقه بندی های فوق العاده ریز و درشتی وجود دارد که از بیان آن ها از حوصله ی این مقاله خارج است. درباره ی قطر همینقدر بدانید که از لوله کشی ساده ی ساختمان تا انتقال آب بزرگترین پروژه های صنعتی، ابعاد لازم برای کار وجود دارد.

خرید لوله پی وی سی، چرا و چگونه؟

در این قسمت از مقاله، می رویم سراغ بحث خرید لوله پی وی سی. به بیان دقیق تر، بررسی خواهیم کرد که چرا باید لوله پی وی سی بخریم و اگر تصمیم به خرید است، چگونه بهترین گزینه ی ممکن را از بین خیل محصولات موجود در بازار انتخاب کنیم.

چرا خرید لوله PVC بهترین انتخاب است؟

در بخش های گذشته ساختار لوله های پی وی سی را شرح دادیم و مختصری از انواع آن ها گفتیم. در این قسمت اما، دقیق می شویم روی این بحث که چرا خرید اینترنتی لوله PVC معقول ترین انتخابی است که می توانیم داشته باشیم.

1. خرید لوله PVC بصورت اینترنتی به معنی انتخاب ایمن ترین راه و روش ممکن است. به خصوص زمانی که مساله انتقال آب شرب باشد، هیچ متریالی به پای این لوله ها نمی رسد. ساده ترین برتری خرید لوله پی وی سی این است که مانند لوله های فلزی دچار خوردگی نمی شود و مانند سیمانی ها رسوب ندارد (هر کدام باعث آلودگی آب و به خطر افتادن سلامت مصرف کننده می شود).

2. خرید لوله PVC به معنی قائل شدن اهمیت برای محیط زیست است. پی وی سی در واقع پلاستیکی است با کربن کم، در نتیجه، انرژی کمی صرف تولید آن می شود و با کم ترین اقدامات می توان دوباره متریال خام پی وی سی را بازیافت کرده و به چرخه ی مصرف بازگرداند.

3. خرید لوله PVC خریدی است به درازای عمر. اگر سازه ای امروز به وسیله ی لوله پی وی سی تجهیز شود، تا صد سال آینده نیازی به تعمیر و نگهداری عمده و کلی در قسمت تاسیسات لوله کشی نخواهد داشت.

4. خرید لوله PVC شغل ایجاد می کند؛ در سال 2017 میلادی، بازیافت لوله ها و اتصالات پی وی سی به طور مستقیم هزار و سیصد شغل در اتحادیه اروپا ایجاد کرده است.

5. اگر بخواهیم روی هم رفته دلایل انتخاب خرید اینترنتی PVC را بیان کنیم همان می شود که مقدمه ذکر کردیم. یعنی قیمت پایین، دوام بالا، سازگاری با محیط زیست، عدم نیاز به تعمیر و نگهداری پیچیده، وزن پایین، سادگی اجرا، انعطاف، ایمنی و در آخر، سازگاری با محیط زیست.

خرید لوله PVC مناسب چگونه صورت می گیرد؟

به این سوال پاسخ های مختلفی می توان داد. اما اگر بخواهیم ساده و کاربردی ترین شکل ممکن را برگزینیم، کار به این شکل است که:

1. ابتدا باید نیازسنجی شود (تشخیص دهید پروژه ی شما چه نوع پی وی سی می طلبد)

2. سپس باید بهترین گزینه از نظر کیفی انتخاب شود (حسن شهرت، کسب استانداردهای بومی و بین المللی)

و در آخر، نوبت به تشخیص قیمت و بررسی شرایط اقتصادی می رسد.

در ادامه ی این متن، چند و چون خرید مناسب را دقیق تر زیر ذره بین می بریم و مولفه های کاربردی بیشتری برای خرید لوله PVC ارائه می کنیم.

خرید اتصالات لوله PVC

در صورتی که فعال حوزه ی تاسیسات باشید به خوبی می دانید که منظور از خرید اتصالات لوله PVC بندهای زیر است.

 • بوشن ساده ( از 63 الی 160)
 • تبدیل
 • درپوش
 •  درپوش گپ
 • زانو (در درجه و سایزهای متنوع)
 • سه راه (در درجه و سایزهای متنوع)
 • و سایر اتصالات از قبیل (زانو برقی بلند و کوتاه، شیلنگ)

درباره ی خرید اتصالات لوله PVC هم شرایط دقیقا مشابه خود لوله است. یعنی قیمت و کیفیت پس از نیازسنجی مولفه های اصلی را تشکیل می دهند اما، معمولا همان برندی که برای لوله انتخاب می شود، برای اتصالات هم به خدمت فراخوانده خواهد شد.

لیست قیمت انواع لوله پی وی سی

حتما انتظار ندارید که تمامی قیمت ها را در این جا لیست کنیم. زیرا اولا فایده ای ندارد (چون قیمت های بازار در بازه های کوتاه تغییر می کنند) و هم مقدور نیست (لیست لوله های پی وی سی و اتصالات مربوط به آن ها فوق العاده طویل است). در نتیجه، راهکار ما رفتن به وادی ایجاد چارچوب برای یافتن مناسب ترین لیست قیمت انواع لوله پی وی است.

توصیه ی ما این است که کم کم خرید و فروش محصولات مورد نیاز خود را به صورت اینترنتی انجام دهید. اگر خیلی به این روش اعتقاد ندارید، حداقل قیمت گیری خود در هنگام خرید را آنلاین کنترل کنید. با این روش، شما می توانید اشراف نسبی به خصوصیات و برند لوله مورد نظر خود پیدا کنید و سپس، از بین آن ها، اقتصادی ترین انتخاب را داشته باشید.

خوشبختانه فعالان حوزه ی مورد بحث، گروه گروه به وادی فروش آنلاین وارد می شوند و امکان سفارش اینترنتی محصولات بیش از هر زمان دیگری فراهم گشته است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه قیمت روز لوله پلیکا مراجعه نمایید.

سفارش اینترنتی با بهترین قیمت

در زمینه ی سفارش و خرید بی واسطه و اینترنتی باید بگوییم که ایلیاشیل، از آنجا که خود یکی از قدیمی ترین تولید کننده ها است (این شرکت در تولید انواع لوله و اتصالات گالوانیزه، پی وی سی و پولیکا فعالیت دارد) می تواند در کسوت پخش و فروش، تضمین بالاترین کیفیت و اقتصادی ترین قیمت را ارائه دهد.

در نتیجه، اگر در حوزه ی تاسیسات ساختمانی، فاضلاب، لوله کشی و هر مطلبی از این دست فعالیت دارید، نام ایلیاشیل را به خاطر بسپارید. یک دهه فعالیت موفق سبب گشته تا مجموعه هایی نظیر تعاونی مسکن انرژی اتمی، سپاه پاسداران و ستاد بازسازی عتبات عالیات به ما اعتماد داشته باشند، در نتیجه، شما هم می توانید به عنوان یک تولید کننده منصف و کارکشته، با ما ارتباط بگیرید.


خانه
محصولات
تلگرام
تماس با ما