021-66153009تلفن ایلیاشیل     info@iliyashil.com ایمیل شرکت ایلیاشیل   

قیمت روز انواع لوله و اتصالات تک لایه

شاید به یاد داشته باشید که قبل از رواج لوله و اتصالات تک لایه و 5 لایه امروزی در صنعت ساخت و ساز ساختمان، پیمانکاران و فعالین حوزه تاسیسات از لوله ها و اتصالات فلزی در بخش انواع لوله کشی ساختمان بهره می برند. استفاده از لوله های فلزی علیرغم استحکام بالای این لوله ها با مشکلاتی نیز همراه بود و در برخی ساختمان های قدیمی این مشکلات هنوز هم وجود دارد، مشکلاتی از قبیل خوردگی لوله ها و رسوب پذیری بالای لوله های فلزی که در نهایت یا افراد مجبور به تعویض کلی آنها می شوند و یا مجبور به تعویض و تعمیرات لوله ها به صورت بخش به بخش و با دردسر زیاد هستند.

امروزه با استفاده از لوله های نسل جدید دیگر خبری از این مشکلات نیست. این لوله ها که اغلب در مورد انتقال آب آشامیدنی به کار میروند همانگونه که گفته شد در دو نوع لوله های تک لایه و پنج لایه وجود دارند. در این مقاله به ارائه توضیحاتی در رابطه با لوله تک لایه، مزایا و معایب لوله تک لایه و بهترین برندهای لوله تک لایه می پردازیم.

لوله تک لایه چیست؟

در جواب سوال لوله تک لایه چیست باید گفت لوله تک لایه همان لوله پلی پروپیلن است که در نوع خود جایگزینی شگفت انگیز به جای لوله های فلزی محسوب می شود. لوله های تک لایه به رنگهای سفید و سبز در بازار وجود دارند و هر چند به دلیل تولید اولیه این نوع لوله به صورت تک رنگ سبز، بیشتر افراد آنها را به رنگ سبز می شناسند اما امروزه رنگ سفید برای این نوع لوله ها مرسوم تر است.

لوله تک لایه چیست؟

برای ایجاد سیستم لوله کشی در مورد لوله های تک لایه از دستگاه مخصوصی برای اتصال لوله و اتصالات استفاده می کنند. این دستگاه که به اصطلاح دستگاه جوش نام دارد با جوش زدن لوله و اتصالات موجب ایجاد این پیوند می شود. (در استفاده از دستگاه جوش برای ایجاد اتصال بین لوله و اتصالات به یاد داشته باشید که خشک بودن لوله ها از اهمیت بالایی برخوردار است و وجود کوچکترین آب می تواند به دستگاه جوش آسیب جدی وارد کند.)
خرید لوله تک لایه بیشتر برای کاربرد آن به عنوان لوله انتقال آب آشامیدنی انجام می شود. بیشتر نقاطی از ساختمان ها که در آنها می توان با خیال آسوده از لوله های تک لایه استفاده کرد بخشهای داخلی ساختمان است که دور از تابش نور آفتاب باشند. علت این امر را در ادامه در بخش مزایا و معایب لوله تک لایه توضیح خواهیم داد.

استفاده از لوله های تک لایه در لوله کشی های آب آشامیدنی

ممکن است برخی از افراد با قبول مسئله جایگزینی لوله های تک لایه به جای لوله های فلزی هنوز در مورد مسئله استفاده از این نوع لوله ها اطمینان کافی را نداشته باشند. برای حاصل شدن اطمینان این افراد بایستی متذکر شد که لوله های تک لایه با اخذ مدارک ذیل برای کاربرد در لوله کشی های آب آشامیدنی صددرصد قابل اطمینان اند:

  • - استاندارد DVGW W542 کشور آلمان
  • - استاندارد National plumbing code کشور کانادا
  • - Iso 15874 part1: general
  • - Iso 15874 part2: pipes
  • - Iso 15874 part1:fittings
  • - Iso 15874 part1:fitness
  • - Iso 15874 part1: assessment of conformity

آیا از لوله های تک لایه برای انتقال مواد دیگری غیر از آب همچون نفت یا بخار نیز می توان استفاده کرد؟

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که برای انتقال سایر مواد غیر از آب نیز می توان از لوله های تک لایه پلیمری استفاده کرد. در مورد کاربرد این نوع لوله ها در صنعت نفت و جهت انتقال مواد نفتی باید گفت مواد نفتی با عبور از داخل لوله های پلیمری موجب ایجاد تورم در لوله ها می شوند. این ایجاد تورم با نشتی همراه نبوده و توسط لایه ای از ماده اپوکسی قابل کاهش است اما در هر صورت استفاده از لوله های تک لایه برای انتقال مواد نفتی گزینه مناسبی نیست.

در مورد انتقال بخار نیز استفاده از لوله های تک لایه توصیه نمی شود هرچند که در طول مدت زمان استفاده ممکن است چندین بار به طور تصادفی لوله های تک لایه به دمای بالاتر از 100 درجه برسند و بدون آسیب به عمر مفید خود ادامه دهند اما این به معنای قرارگیری مداوم آنها در دمای بخار آب نیست.

تفاوت لوله های تک لایه با لوله های 5 لایه 

پاسخ به این سوال را به طور مجزا در یک مقاله اختصاصی دیگر با عنوان فرق لوله پنج لایه با تک لایه چیست؟ به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم اما به طور خلاصه میتوان گفت لوله های 5 لایه دو لایه پلیمری دارند که بین لایه های پلیمری فلز آلومینیوم قرار گرفته است و بین هر لایه با آلومینیوم را نیز لایه ای از چسب پوشش می دهد و به همدیگر می پوشاند.

این در حالی است که لوله های تک لایه متشکل از تنها یک لایه پلیمری هستند که مقاومت حرارتی بالایی دارد. مواد اولیه لوله های تک لایه به طور همگن در کنار هم قرار گرفته اند در حالی که در مورد لوله های پنج لایه ناهمگنی مواد اولیه مورد استفاده به وضوح مشخص است.

مزایا و معایب لوله تک لایه

لوله های تک لایه در مقایسه با سایر لوله های با کاربری مشابه دارای مزایا و معایبی می باشند که هر یک به صورت مجزا عبارتند از:

مزایای لوله تک لایه

- لوله تک لایه رسوب پذیری پایینی دارد.

- ساختار مولکولی لوله های پلی پروپیلن یا همان لوله های تک لایه به گونه ای است که موجب عدم ایجاد رسوب و یا تجمع مواد زائد در لوله می شود. سطح صاف و صیقلی داخل لوله های تک لایه نیز در این امر موثرند و موجب عدم تجمع و رسوب املاح آب یا سایر مواد رسوب گذار در بدنه لوله می شوند. - این لوله مقاومت بالایی در برابر فرسایش دارند.

برخی افراد و منابع لوله های تک لایه را لوله هایی دارای مزیت عدم فرسایش می دانند شاید با خود بگویید که مگر در طبیعت ماده ای وجود دارد که دچار فرسایش نشود. کاملا درست است هیچ ماده ای در طبیعت وجود ندارد که دچار فرسایش نشود اما طول عمر و مقاومت برخی مواد در برابر فرسایش آنقدر زیاد است که آن مواد عملا فرسایش ناپذیر خوانده میشوند پلی پروپیلن نیز جزو این مواد است.

با وجود جریان آب با نوسانات دمایی از داخل لوله های تک لایه پلی پروپیلن و فشار و ضربات سیال به آنها، لوله های تک لایه بسیار مقاوم عمل می کنند و سالیان سال دچار فرسایش نمی شوند؛ این موضوع می تواند به مقاومت شیمیایی بالای پلیمر پلی پروپیلن مربوط شود.

- پایداری شیمیایی لوله تک لایه طبیعتا بالاست.

زنجیره های پلیمری موجود در ساختار لوله های تک لایه به هیچ عنوان از هم نمی پاشند. حتی در حضور مواد شیمیایی خورنده با قدرت بالا همچون بازها و اسیدهای قوی نیز این لوله ها کارایی لازم را دارند و برای انتقال این مواد شیمیایی می توان از لوله های تک لایه استفاده کرد.

- وزن لوله های تک لایه کمتر و سبکتر هستند.

به وضوح مشخص است که وزن لوله های پلیمری تک لایه کمتر از لوله های نسل قدیم فلزی و حتی لوله های 5 لایه است، این امر مزیتی محسوب می شود که مزایای دیگری را نیز در پی دارد. وزن سبک لوله های تک لایه باعث سهولت در حمل و نقل و فرآیند لوله کشی لوله های تک لایه می شود. سهولت در نصب سرعت انجام فرآیند را نیز افزایش داده و به نوعی صرفه جویی در زمان نیز محسوب می شود.

- لوله تک لایه به هنگام عبور آب صدا ایجاد نمی کند.

اگر تجربه استفاده از سیستم لوله کشی فلزی برای انتقال آب در ساختمان خود یا ساختمان های دیگری را داشته باشید به وضوح دیده اید که این ساختمانها به هنگام جریان آب از داخل لوله ها سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. این مشکل در مورد لوله های نسل جدید تک لایه و 5 وجود ندارد و به نوبه خود مزیت بزرگی محسوب می شود که ضمن حفظ آرامش در محیط نیاز به عایق بندی را نیز در مورد لوله های تک لایه و 5 لایه از بین می برد.
- لوله های تک لایه و پنج لایه همچنین ضایعات کمتری در طی فرآیند لوله کشی ساختمان ایجاد می کنند.

معایب لوله تک لایه

- لوله تک لایه در برابر نور و اکسیژن هوا نفوذپذیر است.

این نقص در لوله های تک لایه را می توان با ایجاد یک پوشش از مصالح ساختمانی بر روی لوله ها جبران کرد؛ اما در صورت عدم توجه به این موضوع و استفاده از لوله های تک لایه بدون پوشش در معرض هوای آزاد و نور خورشید مطمئنا بو و مزه آب به علت رشد جلبک در آن عوض می شود که ناشی از نفوذ نور و اکسیژن به درون لوله هاست. همچنین این موضوع در مورد نفوذ اشعه فرابنفش خورشید نیز مطرح است که در صورت نداشتن پوشش می تواند موجب آسیب به ساختار لوله در دراز مدت شود.

در این مورد باید متذکر شد که هرچند بسیاری از منابع و کارشناسان این عیب را برای لوله های تک لایه مورد بررسی قرار داده و مطرح می کنند اما مقصود آنها از لوله های تک لایه لوله های تک لایه نسل اول که به لوله های سبز نیز معروف بودند می باشد. لوله های نسل جدید تولید شده به سبب همگن بودن این مشکل را ندارند و مواد به کار رفته در تولید آنها به کیفیت آب حتی در معرض نور خورشید و هوای آزاد صدمه ای وارد نمی کند.

لوله های تک لایه سبز که نسل اول لوله های تک لایه محسوب می شوند دارای مواد اولیه ای بودند که شامل الیاف کیسه گونی بود و تولید نامناسبی برای لوله های تک لایه است که باعث می شد در طعم و بوی آب تغییرات ناخوشایندی ایجاد شود.

این موضوع در مورد اشعه ماورای بنفش خورشید صادق نیست و هر پلاستیکی در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید دچار تغییر در ماهیت شیمیایی خود می شود. پس از محافظت از لوله های تک جداره در برابر اشعه uv خورشید دقت داشته باشید. جالب است بدانید که لوله های تک لایه ای که در حدود 6 ماه تحت تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند به سبب آسیبی که اشعه uv خورشید به آنها وارد می کند نباید برای لوله کشی مورد استفاده قرار گیرند.

- ضریب انبساط طولی لوله تک جداره بالاست.

از آنجایی که جنس لوله های تک جداره تماما پلیمری است از این رو این لوله ها در مقایسه با لوله های فلزی که تماما فلز هستند و لوله های 5 لایه که لایه میانی آنها فلزی (عموما آلومینیومی) می باشد، انبساط طولی بالاتری در فشارهای بالای آب دارند. این موضوع نقصی است که در دراز مدت می تواند موجب نازک شدن لوله های آزاد شود.

برای برطرف کردن این نقص و جلوگیری از به وجود آمدن مشکل در دراز مدت می توان لوله های آب را به واسطه استفاده از بست، به دیوار محکم کرد یا پوششی از سیمان بر روی آنها ایجاد کرد تا انبساط طولی شان کاهش یابد.

نکته: به یاد داشته باشید که لوله های تک لایه ممکن است در دماهای زیر صفر درجه سانتی گراد دچار ترکیدگی در اثر یخ زدگی شوند برای جلوگیری از این مشکل در محیط هایی که دمای آنها به زیر صفر درجه سلسیوس می رسد باید عایق کاری مناسبی در مورد لوله های تک لایه انجام داد.

برندهای معتبر لوله تک لایه در ایران

برای انتخاب بهترین لوله تک لایه، بهتر است پیش از اقدام به خرید لوله تک لایه با برخی برندهای معروف این محصول آشنا شده و از قیمت لوله تک لایه در بازار روز مطلع شوید. بدین منظور به ادامه متن توجه داشته باشید.

درباره گروه صنعتی ایلیاشیل چه می دانید؟

گروه ایلیاشیل بورس فروش لوله و اتصالات و پخش انواع تجهیزات ساختمانی می باشد. سفارش و خرید محصولاتی از قبیل لوله های تک لایه و پنج لایه مورد بحث در این مقاله، انواع لوله های پی وی سی، لوله های پلی اتیلن، لوله و اتصالات گالوانیزه و برنجی و سایر لوله و اتصالات ساختمانی توسط خدمات گروه صنعتی ایلیاشیل تسهیل شده اند. تجربه کادر گروه ایلیاشیل به قدری است که سادگی می توانند تامین کننده مواد و مصالح مورد نیاز شما تا پایان یک پروژه ساختمانی عظیم باشند و در این وادی از هیچ راهنمایی دریغ نمی کنند.

گروه صنعتی ایلیاشیل در مورد انواع محصولات خود همچنین با برندهای مطرح و شناخته شده ای همکاری می نماید. در مورد لوله و اتصالات تک لایه و پنج لایه علاوه بر سه برند معرفی شده در متن، تهیه برندهای دیگری همچون نیوپایپ، سوپرپایپ، ایزی پایپ، نیک بسپار، بیست بسپار و ... نیز از طریق استفاده از خدمات گروه صنعتی ایلیاشیل میسر است.

این گروه صنعتی در پیشینه پر افتخار خود همکاری با نهادها و ادارات مطرحی را دارد که تاییدی بر تخصص و تعهد کاری پرسنل این شرکت می باشد؛ از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، تعاونی های مسکن انرژی اتمی، سپاه و فرهنگیان، آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) (شاه عبدالعظیم)، ستاد بازسازی عتبات عالیات و ....

کارشناسان زبده ایلیاشیل به صورت شبانه روزی و در طی هفت روز هفته آماده ارائه خدمات به شما در زمینه راهنمایی، سفارش و خرید انواع لوله و تجهیزات مدنظر با کیفیتی ایده آل و قیمت مناسب در کمترین زمان ممکن هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به جستجو در وب سایت ایلیاشیل بپردازید.

 

خانه
محصولات
تلگرام
تماس با ما