021-66153009تلفن ایلیاشیل     info@iliyashil.com ایمیل شرکت ایلیاشیل   

انتخاب محصول باکیفیت در هر زمینه­ ای همواره یکی از مهم­ترین فاکتورها برای رسیدن به نتیجه مطلوب به حساب می­آید. این موضوع در مورد انتخاب لوله­ های مناسب در صنعت تأسیسات و ساختمان نیز به طور کامل صدق می­کند. بدون شک هر سازنده ­ای سعی بر این دارد سازه ­ای بادوام خلق کند و بدیهی است که به دنبال یافتن بهترین نوع از محصولات مشابه موجود در بازار باشد. در مورد لوله ­های فاضلاب، این محصولات می­توانند لوله­ های پلیکا یا پوش فیت به شمار روند.

انتخاب لوله مناسب برای سیستم­های فاضلاب، یکی از مهم­ترین انتخاب­ها حین ساخت یک ساختمان و فراهم نمودن تأسیسات آن است. امروزه و با توجه به پیشرفت روز به روز صنعت، رقابت بین محصولاتی که کاربرد یکسان اما کیفیت متفاوت دارند،، زیادتر شده است. به همین دلیل لازم است قبل از تهیه لوله برای ساخت سیستم فاضلاب، به خوبی با تفاوت­های لوله پلیکا و پوش فیت آشنا باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را رقم بزنید.

با لوله فاضلاب پوش فیت بیشتر آشنا شویم

برای این که فرق لوله پی وی سی و پوش فیت را به خوبی درک کنیم، لازم است ابتدا با هر یک از این لوله­ ها به خوبی آشنا شویم. لوله ­های پوش فیت یکی از انواع جدید لوله­ های مورد استفاده در صنعت فاضلاب و از جنس پلی ­پروپیلن (PP) هستند که به واسطه برخی ویژگی­های جذاب خود، مورد توجه بسیاری از فعالین حوزه تأسیسات و ساختمان قرار گرفته ­اند. این لوله­ ها در دو نوع معمولی و بی­صدا تولید میگردند.

فرق لوله پلیکا و پوش فیت چیست؟

پوش فیت در لغت به معنای چفت شدن توسط فشار است و در واقع این همان ویژگی اصلی و متمایز کننده این نوع از لوله­ ها از سایرین است. لوله­ های پوش فیت دارای یک اورینگ می­باشند که در واقع عامل اتصال آن­ها به یکدیگر است. وجود این اورینگ­ها در لوله فاضلاب پوش فیت نیاز به استفاده از چسب را (که در لوله­ های پلیکا ضروری است) از بین می­برد. این امر می­تواند مزایا و معایبی نیز به همراه داشته باشد که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.

تفاوت پوش فیت با لوله پلیکا (pvc)

درست است که از سال­ها پیش از انواع مختلفی از لوله­ ها مانند لوله ­های سیمانی یا فلزی برای ساخت سیستم­ های فاضلابی استفاده می­شد، اما در این سال­های اخیر لوله ­و اتصالات پی وی سی توانسته­اند با سرعتی بالا از رقیبان قبلی خود پیشی بگیرند و به یکی از مرسوم­ترین انواع لوله ­های فاضلاب تبدیل شوند. اما به نظر می­رسد لوله­ های جدیدتر پوش فیت نیز به واسطه خصوصیات منحصر به فرد خود، در این صنعت می­توانند حرف زیادی برای گفتن داشته باشند و رقیبی جدی برای لوله­ های پلیکا محسوب شوند.

همانطور که قبلاً به طور مختصر اشاره شد، فرق لوله پلیکا و پوش فیت به دو عامل اصلی جنس لوله و نوع اتصال وابسته است. جنس لوله­ های پلیکا پی وی سی (U-PVC) می­باشد که آن­ها را به محصولی بسیار محکم و بادوام تبدیل می­سازد. این تفاوت اول این لوله­ ها با پوش فیت است. اتصال این لوله­ ها نیز به کمک چسب مخصوص انجام می­شود که این مورد نیز می­تواند دومین و شاید مهم­ترین تفاوت پلیکا با پوش فیت به حساب آید.

بهتر است به طور دقیق­تر با تمام تفاوت­های این دو لوله آشنا شویم تا در نهایت بتوانیم با دیدی روشن به یک انتخاب صحیح دست بزنیم:

  • جنس پی وی سی لوله پلیکا باعث می­شود این محصولات نسبت به خوردگی و زنگ زدگی بسیار مقاوم عمل کنند. این مورد می­تواند یکی از مزایای پلیکا محسوب شود. البته گفته می­شود لوله­ های پوش فیت نیز از مقاومت خوبی برخوردارند و نمی­توان مقاوم نبودن را از جمله معایب لوله پوش فیت دانست اما به طور کلی در این زمینه لوله­ های پلیکا قوی­تر عمل می­کنند.
  • یکی از معایب لوله­ های پلیکا می­تواند مقاومت کم آن­ها در برابر اشعه UV باشد. در مواردی که لازم است لوله در مقابل نور خورشید قرار گرفته و نصب گردد، این مسئله باید در نظر گرفته شود.
  • وجود اورینگ­ها و عدم نیاز به استفاده از چسب برای اتصال لوله­ ها از جهتی می­تواند به عنوان یکی از مزایای پوش فیت به شمار آید. زیرا دردسر کار با چسب مخصوص و اختصاص دادن زمان برای سرد شدن چسب را (که اصطلاحاً جوش سرد نامیده می­شود) ندارد. از طرفی اتصال با چسب در لوله ­های پلیکا احتمال ایجاد نشت را بالا می­برد. اما در لوله ­های پوش فیت تنها لازم است لوله ­ها در قسمت اورینگ در یکدیگر چفت شوند.
  • وجود اورینگ از جهتی دیگر می­تواند از معایب لوله پوش فیت محسوب شود زیرا ممکن است در برابر برخی ضربه­  ها مقاومت کافی را نداشته باشد. برای مثال احتمال آسیب دیدن لوله ­های فاضلابی پوش فیت حین زلزله بیشتر از لوله­ های پلیکا است.
  • در لوله کشی فاضلاب از بست­هایی برای مهار کردن لوله­ ها استفاده می­شود. تعداد مورد نیاز این بست­ها در لوله­ های پوش فیت به مراتب بیشتر از لوله­ های پلیکا می­باشد که این مسئله می­تواند مقداری هزینه ­ها را بالاتر ببرد.
  • یکی دیگر از مزایای پوش فیت­ ها، تنوع بالای آن­ها در سایز و شکل است. از طرفی دیگر این نوع از لوله­ ها را می­توان در کنار انواع مختلف لوله­ ها حتی چدنی و فلزی یا پلیکا مورد استفاده قرار داد. این موارد باعث می­شود دست شما در انتخاب نوع و سایز لوله و اتصال آن به سایر لوله­ ها، باز باشد.
  • لوله­ های پوش فیت در برابر آتش سوزی نیز مقاوم هستند زیرا در واقع خود اطفا می­باشند. جنس مواد سازنده این لوله ­ها به نحوی است که باعث می­شود در برابر حریق آسیبی نبینند.
  • لوله فاضلاب پوش فیت دارای آب بندی بسیار مناسبی است که احتمال نشت را در آن به حداقل می­رساند.
  • سطح داخلی صیقلی لوله ­های پوش فیت باعث می­شود میزان ایجاد رسوب در آن­ها به مراتب کمتر باشد که این مورد نیز یکی از مزایای مهم پوش فیت­ ها به شمار می­آید. زیرا ایجاد رسوب می­تواند یکی از مشکلات متداول لوله­ های فاضلاب محسوب شود.

سایز لوله پوش فیت و اتصالات آن

در این قسمت با سایزهای مختلف لوله ­های پوش فیت و اتصالات آن آشنا خواهیم شد:

سایز لوله پوش فیت

سایز لوله:

لوله­ های پوش فیت در دو نوع یک سر سوکت و دو سر سوکت ساخته می­شوند.

لوله­ های یک سر سوکت در قطرهای ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵و ۱۶۰ میلی­متر موجود هستند. طول این لوله­ ها نیز معمولاً در اندازه­ های ۱۵۰، ۳۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ میلی­متر می­باشد.

لوله­ های دو سر سوکت در همین اقطار اما در طول­های محدودتر ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ ارائه می­گردند.

سایز زانو:

زانو لوله­ های پوش فیت در درجه­ های مختلف و اقطار گوناگون تولید می­گردند:

زانو ۹۰ درجه و ۴۵ درجه در قطرهای مشابه سایز لوله­ ها ساخته می­شود.

زانو ۳۰ درجه در قطرهای گوناگون ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۵ میلی­متر و زانو ۶۷ درجه در اقطار ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰ و ۱۱۰ میلی­متر ارائه می­شوند.

سه راه:

سه راه تبدیل لوله­ های پوش فیت همگی (۹۰ درجه و ۴۵ درجه) در قطرهای ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵و ۱۶۰ میلی­متر تولید می­گردند.

سایز سایر اتصالات:

سایز قطر انواع تبدیل پوش فیت عبارت است از: ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵ و ۱۶۰ میلی­متر

سه راه بازدید پوش فیت در قطرهای ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵ و ۱۶۰ میلی­متر تولید می­گردد.

سیفون با اَلمک بلند و کوتاه پوش فیت هر دو در قطرهای ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۵ میلی­متر ارائه می­شوند.

سیفون (معمولی یا پلیکایی) پوش فیت در تمام قطرهای مورد بالا به جز ۱۲۵ میلی­تر موجود است.

عصایی پشت بام پوش فیت قطرهایی معادل ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۵ میلی­متر دارد.

درپوش تست پوش فیت و دریچه بازدید هر دو در اقطار ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵ و ۱۶۰ میلی­متر عرضه می­شوند.

رابط یا بوشن لوله­ های پوش فیت نیز در قطرهای گوناگون ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۷۵، ۹۰، ۱۱۰، ۱۲۵ و ۱۶۰ میلی­متر تولید می­شوند.

و در آخر، چهار راه ۶۷ درجه لوله فاضلاب پوش فیت با قطر ۱۱۰ میلی­متر قابل عرضه است.

قیمت لوله پوش فیت و خرید باکیفیت

بدون شک یکی از مهم­ترین فاکتورهای انتخاب کالا در تمام زمینه­ های ساخت و تولید، قیمت و هزینه محصول است. اگر بخواهیم قیمت لوله پوش فیت و پلیکا را با یکدیگر مقایسه کنیم، لازم است عوامل بسیاری را در نظر بگیریم تا بتوانیم به یک انتخاب منطقی برسیم. برای مثال وجود اورینگ در پوش فیت­ها نیاز به استفاده از چسب پی وی سی و در نتیجه هزینه خرید چسب را حذف می­کند اما از طرفی دیگر، برای نصب لوله­ های پوش فیت باید تعداد بست بیشتری تهیه نمود.

به همین دلیل نمی­توان تنها به استناد قیمت مواد اولیه (که در این مورد، قیمت ماده سازنده پلیکا ارزان­تر است) اقدام به خرید کرد. حتی هزینه ­های نصب و نگهداری لوله­ ها نیز در قیمت لوله پوش فیت و پلیکا به عنوان قیمت تمام شده مؤثر هستند.

قیمت و خرید لوله پوش فیت

پیشنهاد می­شود برای اطلاع دقیق از قیمت­ها و تفاوت­های لوله­ های پوش فیت و پلیکا، با کارشناسان ایلیاشیل تماس بگیرید تا بتوانید با کسب اطلاعات کافی و جامع در این زمینه بهترین انتخاب را داشته باشید. انتخاب بهترین برند لوله پوش فیت، در بازاری که سرشار از انواع برندها و نام­هاست، قطعاً بدون کمک گرفتن از افرادی مطلع و آگاه ممکن نیست و ایلیاشیل در این حوزه همراه مطمئن شماست.

البته لوله­ های پوش فیت تنها تنها یکی از مواردی هستند که می­توانند شما را به ایلیاشیل مرتبط سازند. این شرکت به اعتبار تجربه خود در زمینه عرضه انواع لوله و اتصالات پلیکا، برنجی، گالوانیزه، پلی­اتیلن و ... و با به کارگیری متخصصین و کارشناسان خبره، کیفیت محصولات خود را تضمین می­نماید و شانس خریدی مطمئن، باکیفیت و مقرون به صرفه را برای شما فراهم می­سازد.


خانه
محصولات
تلگرام
تماس با ما