021-66153009تلفن ایلیاشیل     info@iliyashil.com ایمیل شرکت ایلیاشیل   

پی وی سی یا همان پلی وینیل کلراید جزو پلیمرهای ترموپلاستیک حساب می شود و در دو نوع انعطاف پذیر و سخت تولید می گردد. در صنعت پتروشیمی، پی وی سی یکی از محصولات پرکاربرد و ارزشمند است و موارد مصرف نامحدودی دارد. به دلیل اینکه این محصول دارای کاربری آسان و قیمتی مناسب است، در صنعت ساختمان سازی، مصرف زیادی دارد. مثلا برای شبکه فاضلاب از لوله پی وی سی فاضلابی استفاده می شود. این ماده، ثابت کرده که جایگزین شایسته ای برای یک سری مصالح ساختمانی سنتی است.

تاریخچه pvc به قرن نوزدهم باز می گردد، جایی که دو شیمیدان آلمانی تلاش کردند تا پی وی سی را تبدیل به یک محصول تجاری کنند. اما تلاش آن ها به دلیل مشکلاتی که در سختی و شکنندگی و تولید پیش آمد، بی نتیجه ماند. اما والدو سیمون در قرن بیستم توانست، راهی برای نرم کردن پی وی سی پیدا کند و از ترکیب بدست آمده در تولید محصولات تجاری استفاده نمود.

لوله پی وی سی فاضلابی

پی وی سی به سه روش تولید می شود:

روش فشاری یا تزریقی: این روش برای قطعات پی وی سی صنعتی و سخت استفاده می گردد
روش پوشش دهی و دورانی: از این روش برای تولید توپ های بازی و دستکش های خانگی و صنعتی استفاده می شود.
روش اکستروژنی: از این روش برای تولید پنجره، گرانول سازی، لوله برق، پروفیل و کابل استفاده می شود.

لوله پی وی سی چیست؟

یکی از کاربردهای مهم pvc در تولید لوله است. این لوله ها کاربردهای زیادی دارند. لوله پی وی سی جزو شناخته شده ترین و بهترین نوع لوله های پلیمری است که در صنایع مختلف از آن استفاده گسترده می شود. این نوع لوله ها به دلیل استحکام بالایی که دارند به ندرت دچار آسیب می شوند و طول عمرشان زیاد است. شرایط آب و هوایی مختلف تاثیر چندانی بر لوله پی وی سی ندارد و موجب پوسیدگی آن نمی شود. به همین خاطر در سال های اخیر، استقبال زیادی از این نوع لوله ها شده است.

به دلیل وزن سبک لوله و اتصالات پلیکا فاضلابی، حمل و نقل‌ آن بسیار راحت و آسان است. لوله پی وی سی فاضلابی در برابر ضربه و حرارت، مقاومت خوبی دارد و به این راحتی شکاف بر نمی دارد. به دلیل مزایای زیادی که این محصول دارد، امروزه به جای استفاده از لوله های چدنی و فلزی از از لوله پلیکا فاضلابی استفاده می شود.

بکارگیری لوله pvc در پروژه های مختلفی از قبیل انتقال سیالات، آبرسانی، شبکه انتقال فاضلاب و … است. ویژگی های فنی و مکانیکی این نوع لوله، توانسته بسیاری از نیازهای محیطی و اقتصادی را پاسخ دهد. یکی از آخرین مدل های لوله پلیکا فاضلابی، لوله پوش فیت یو پی وی سی می باشد که به دلیل راحتی در نصب و عدم نشتی در شبکه های انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته است.

لوله پی وی سی چیست؟ 

اولین تولید کننده لوله pvc، لوله هایی با برند پلیکا را روانه بازار کرد. به همین دلیل، پس از گذشت سال ها، مردم ایران این لوله های خاکستری رنگ را با نام لوله پلیکا فاضلابی می شناسند.

امروزه در صنعت ساختمان از لوله پی وی سی فاضلابی استفاده زیادی می شود. با پیشرفت فناوری انواع جدیدی از این لوله وارد بازار شده است که دوام بالایی دارند و به خاطر انعطاف پذیری مناسب، نصب و اجرای آنها در کوتاهترین زمان انجام می شود.

موارد مصرف لوله پی وی سی

از لوله pvc استفاده های گوناگونی می شود اما بیشتر آن در بخش های ذکر شده زیر مصرف می گردد:

  • شبکه های آبرسانی تحت فشار
  • شبکه انتقال فاضلاب خانگی
  • پوشش انواع کابل های مخابراتی
  • پوشش انواع کابل های برق
  • بسیاری از کاربردهای صنعتی و شهری

مزایای لوله پی وی سی فاضلابی

لوله پلیکا فاضلابی مزایای فراوانی دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

۱- در برابر هرگونه خوردگی مقاوم است. لوله و اتصالات پی وی سی فاضلابی، جریان الکتریکی را از خود عبور نمی دهد و مقاومت بالایی در برابر واکنش های الکتروشیمیایی دارد.

۲- لوله پی وی سی فاضلابی در برابر بسیاری از مواد شیمیایی مانند مواد نفتی غیرآروماتیک، روغن ها، الکل ها، اسیدهای آلی، نمکها و بازها از خود مقاومت نشان می دهد.

۳- خاصیت الاستیسیته و انعطاف پذیری آن بالاست. لوله پی وی سی فاضلابی در برابر شکست استحکام زیادی دارند و استفاده از آن در مکان هایی که احتمال لرزش زمین و رانش وجود دارد مناسب است.

۴- لوله پلیکا فاضلابی، استحکام کششی قابل قبولی دارد. به همین دلیل می توان لوله هایی با ضخامت کمتر تولید کرد که وزن آن ها را نیز کاهش می دهد.

۵- وزن لوله پی وی سی فاضلابی پایین است. سبکی این لوله ها باعث می شود که جابجایی آن ها نیز راحت تر انجام شود و نصب آن زحمت کمتری داشته باشد. همچنین این مسئله می تواند در کاهش قیمت لوله پی وی سی هم تاثیرگذار باشد.

۶- اتصالات پی وی سی قابلیت آب بندی دارند. به دلیل وجود ساختار اورینگی در لوله فاضلابی، برخلاف محصولات سنتی که به سختی آب بندی می شدند، لوله ها به راحتی در هم چفت می شوند.

۷- در برابر حرارت مقاومت است. لوله pvc فاضلابی به راحتی آتش نمی گیرد، زیرا دمای اشتعال بالایی دارد.

۸- ضریب زبری و اصطکاک داخلی لوله پی وی سی فاضلابی بسیار پایین است و جریان سیال به راحتی از آن عبور می کند. به همین دلیل تجمع باکتری در لوله صورت نمی پذیرد و مانع عبور جریان سیالات داخل لوله نمی گردد.

مزایای لوله و اتصالات پی وی سی

معایب پی وی سی

اگر از محصولات پی وی سی به طور صحیح استفاده شود، هیچ گونه ضرری نخواهد داشت. اما ممکن است به جهت نشت برخی نرم کننده ها و افزودنی ها، سلامت انسان در معرض خطر قرار گیرد. به همین خاطر در تولید اسباب بازی کودکان، استفاده از پی وی سی ممنوع است. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۳ قانونی را تصویب کرد که به موجب آن استفاده از شش نوع فتالیت نرم کننده در تولید اسباب بازی غیرمجاز محسوب می شود. همچنین در آمریکا، شرکت ها اجازه ندارند از مواد پی وی سی در تولید اسباب بازی کودکان استفاده کنند. از طرف دیگر اگر محصولات پی وی سی را بسوزانند یا در مکان های غیر مجاز دفن کنند، می تواند محیط زیست را آلوده کند.

 

انواع لوله و اتصالات پی وی سی

 

ابتدا با انواع لوله pvc آشنا خواهید شد و سپس به معرفی اتصالات مربوط به آن می پردازیم.

 

انواع لوله پی وی سی

 

۱- UPVC (یو پی وی سی) : این نوع لوله، همان پلی وینیل کلراید نرم نشده یا سخت است که از ترکیب مواد مختلفی مانند پی وی سی استابلایزر حرارتی، رزین، فیلرهای معدنی مثل کربنات سدیم، مواد کمک فرایند، روان کننده های داخلی و خارجی و … ساخته می شود. لوله یو پی وی سی در صنایع ساختمان کاربرد زیادی دارد.

 

۲- MPVC (ام پی وی سی) : نوعی پی وی سی اصلاح شده است  که با خواص بهینه ای که دارد، می توان از آن برای تولید لوله هایی استفاده کرد که دارای ویژگی مکانیکی سطح بالا از جمله سختی هستند. لوله های MPVC در برابر ضربه مقاوم اند و در صنایع تصفیه آب و فشار قوی کاربرد دارند. لوله MPVC از نظر ضخامت، نازک تر از لوله یو پی وی سی است و به همین خاطر وزن این لوله سبک بوده و حمل و نقل آن به راحتی انجام می شود.

 

۳- OPVC (اُ پی وی سی) که به پلی وینیل کلراید آرایش یافته شهرت دارد، موجب بهبود ویژگی های مکانیکی و فیزیکی لوله شده است. لوله های OPVC در برابر ضربه و خراش مقاوم اند و سرعت رشد ترک در آن ها بسیار اندک است. به دلیل کاهش ضخامت دیواره ها، در مواد مصرفی و انرژی صرفه جویی زیادی می شود. لوله OPVC  نسبت به لوله پی وی سی، سی و پنج درصد سبکتر است و حمل و نقل آن ها آسان می باشد.

 

 

۴- لوله PVC-P : در تولید این نوع لوله از مواد نرم کننده استفاده شده است. به همین جهت لوله های پی وی سی پی دارای انعطاف پذیری زیادی هستند و به لوله های نرم مشهور اند.

 

۵- لوله CPVC: این نوع لوله به لوله پلی وینیل کلراید کلرینه شده شهرت دارد و می تواند دماهای زیاد را تحمل کند. به همین خاطر از این نوع لوله برای انتقال سیالات داغ استفاده می شود. همچنین لوله CPVC در برابر رشد قارچ ها و جلبک ها مقاوم است. علت این امر به خاطر داشتن گروه کلر زیاد می باشد.

 

انواع اتصالات پی وی سی

سه راهی : از این نوع اتصال برای تغییر مسیر یا انشعاب گیری لوله پی وی سی فاضلابی استفاده می شود. سه راهی پی وی سی در زوایای مختلف شامل ۹۰، ۴۵، ۸۷.۵ تولید می شود. یک نوع سه راهی وجود دارد که به آن سه راهی تبدیل می گویند و ضمن اینکه از آن برای انشعاب گیری و تغییر مسیر استفاده می شود، می توان آن را به لوله هایی با قطرهای کمتر یا بیشتر متصل نمود.

 

زانو : هنگامی که در مسیر لوله کشی به تغییر مسیر لوله  پی وی سی فاضلابی یا تغییر زاویه آن نیاز داشته باشیم، از اتصال زانو استفاده می کنیم. زانو پی وی سی در زوایای مختلف ۴۵، ۹۰ و ۸۷.۵ درجه تولید می شود.

 

سه راه خم: سه راه خم پی وی سی دارای زاویه ۸۷.۵ درجه است و به دلیل حذف نقاط مرده در آن، برای تسهیل حرکت فاضلاب، جلوگیری از انسداد و کاهش سر و صدای عبور فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه زاویه سه راه خم از ۹۰ درجه کمتر است، حالت بازتری دارد و با شیبی که درون آن بوجود می آید، حرکت فاضلاب درون آن راحت تر انجام می شود. بنابراین گرفتگی لوله پی وی سی فاضلابی و اتصالات آن به کمترین حد خود می رسد. زیرا کندی حرکت فاضلاب درون لوله یکی از عوامل انسداد آن است.

 

سیفون : از سیفون پی وی سی برای جلوگیری از ورود جانوران موذی به داخل ساختمان و جلوگیری از برگشت فاضلاب استفاده می شود. محل نصب سیفون در ابتدا خروجی فاضلاب سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و خروجی اصلی فاضلاب ساختمان است. سیفون پی وی سی در سایزهای مختلف ۶۳، ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۵تولید و عرضه می شود.

 

تبدیل : از این نوع اتصال، برای متصل نمودن دو لوله پلیکا که سایزهای متفاوتی دارند استفاده می گردد.

 

بوشن : این نوع اتصال، استوانه ای شکل است که دو سر مادگی دارد و در دو مدل تخت و ترمز دار تولید می شود. بوشن تخت برای ایجاد انشعابات جدید و تعمیر شکستگی بکار می رود و بوشن ترمز دار برای متصل کردن دو لوله پی وی سی فاضلابی بدون حرارت استفاده می گردد.

 

درپوش: از درپوش ها برای انسداد یک لوله فاضلابی جهت جلوگیری از ورود مصالح یا اشیا به داخل لوله استفاده می شود. این انسداد می تواند دائمی یا موقت باشد.

 

سه راه دریچه بازدید: از این اتصال برای رفع گرفتگی و تمیز کردن درون اتصال زانو، سیفون، لوله و … استفاده می شود. با استفاده از سه راه بند بازدید، دیگر نیازی به شکافتن قسمت های مختلف لوله کشی فاضلاب ساختمان نیست. سه راه بند دریچه را باید در پایین ترین نقطه هر لوله نصب کرد به صورتی که قائم بر سر زانو ها و سه راه ها باشد. این اتصال در محل اتصال لوله فرعی به اصلی و در محل های تغییر مسیر لوله کشی نصب می گردد.

 

چهارراه : گاهی اوقات که تعداد اتصالات مصرفی در مسیر های اصلی شبکه فاضلاب زیاد می شود از چهارراه استفاده می کنند. همچنین به جای اینکه از دو عدد سه راهی برای دو انشعاب ۴۵ درجه استفاده کنند، می شود از یک چهارراه استفاده نمود.

 

فلنج : از این نوع اتصال برای انتقال آب چاه به محل دیگر در شبکه های آبیاری کشاورزی و تحت فشار استفاده می شود. فلنج پی وی سی دارای وزن سبکی است و در برابر خوردگی مقاوم می باشد و قیمت مناسبی دارد. یکی دیگر از دلایلی که از فلنج پی وی سی استفاده می شود این است که جنس لوله و فلنج پمپ آب، فلزی است و برای اتصال آن به لوله کشی تحت فشار باید از فلنج پی وی سی استفاده کرد.

 

بست: بست یا نگهدارنده، یکی از مهمترین اجزا در شبکه لوله کشی پی وی سی است. بست، لوله پی وی سی فاضلابی را روی دیوار ثابت نگه می دارد و نمی گذارد ارتعاشات داخل لوله به درون ساختمان منتقل شود. همچنین لرزش های ساختمان با وجود بست به لوله ها وارد نمی شود.

 

کلاهک: این نوع اتصال که به کلاهک هواکش نیز معروف است روی لوله های خروجی هواکش آشپزخانه، حمام و دستشویی نصب شده تا مانع ورود آب باران، پرندگان، برگ درختان و … به داخل لوله یو پی وی سی شوند. نصب کلاهک هواکش به دلیل وزن سبک آن بسیار راحت و آسان است و امروزه جای کلاهک های فلزی و سیمانی را گرفته است.

 

کف خواب: قطعه ای است که برای بستر سازی جهت نصب کف شور و توالت به کار می رود. محل استفاده این اتصال در حمام، آشپزخانه، دستشویی، پشت بام و … است. کف خواب پی وی سی از ورود ایزولاسیون به داخل لوله پی وی سی فاضلابی جلوگیری می نماید.

 

راهنمای خرید لوله و اتصالات فاضلابی

 

برای خرید لوله پی وی سی و اتصالات آن، توصیه می کنیم از شرکتی کارخانه ای خود را انجام دهید که از مواد اولیه درجه برای تولید محصولات خود استفاده می کند. همچنین به این نکته توجه کنید که هنگام خرید لوله پی وی سی فاضلابی و اتصالات مربوط به آن، هر دو از یک برند باشد. زیرا مواد ترکیبی کارخانه ها ممکن است با هم کمی تفاوت داشته باشد و همین امر موجب بروز اشکال در سیستم لوله کشی و تضعیف آن می گردد.

 راهنمای خرید لوله فاضلابی

اولین نکته ای که برای خرید لوله و اتصالات فاضلابی باید مد نظر قرار دهید، داشتن علامت استاندارد است. علاوه بر آن باید اطلاعاتی نظیر نام کارخانه تولید کننده، نام برند، تاریخ تولید، نوع مواد مورد استفاده، شماره خط تولید و رده فشار کاری که لوله پی وی سی فاضلابی می تواند تحمل کند بر روی آن درج شده باشد. این اطلاعات برای انتخاب لوله مناسب ضروری است. اگر هنگام خرید لوله پی وی سی فاضلابی، محصولاتی به شما معرفی شدند که چنین مشخصاتی نداشتند، از خرید آنها خودداری کنید. شاید قیمت لوله پی وی سی که بدون نام و نشان است ارزان تر باشد ولی ریسک نکنید.

 

لوله پی وی سی فاضلابی بر اساس استاندارد خاصی که تحت نظارت اداره استاندارد ایران قرار دارد تولید می شود. با مراجعه به جدول استاندارد این محصول می توانید از مشخصات دقیق و نتایج آزمایشگاهی آن مطلع شوید. در ابتدا، برای تولید لوله پی وی سی فاضلابی، از استاندارد آلمان استفاده می شد اما اکنون استاندارد ملی برای آن تهیه و تنظیم شده است و استاندارد قبلی از درجه اعتبار ساقط گردیده است.

 

گروه صنعتی ایلیاشیل با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه تولید و عرضه لوله و اتصالات پی وی سی و دارای نمایندگی کارخانه های لوله گستر گلپایگان و پلیمر یاس، پروژه های بزرگی را در زمینه ساختمانی و عمرانی با همکاری سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی به پایان رسانده است.

 

ما افتخار می کنیم که در کلیه مراحل طراحی و اجرای تاسیسات ساختمانی و صنعتی در کنار شما باشیم.  گروه صنعتی ایلیاشیل علاوه بر تولید و فروش اینترنتی لوله و اتصالات پی وی سی در زمینه عرضه محصولات پلی اتیلن، برنجی، گالوانیزه و دیگر محصولات تاسیسات ساختمانی فعالیت دارد.

این شرکت تلاش می کند تا شما بهترین محصولات را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید. کارشناسان مجرب ایلیاشیل همواره پاسخگوی سوالات شما در زمینه طراحی و اجرای تاسیسات ساختمانی و صنعتی و مشاوره برای خرید لوله و اتصالات مربوط به آن با بهترین قیمت و معتبرترین گارانتی می باشند.


خانه
محصولات
تلگرام
تماس با ما